بهمن ماه سال 1402 بود که در راستای تبدیل مجوزهای کاغذی اصناف به الکترونیکی، سید امیر سیاح، رئیس مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب‌وکار وزارت امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد: «تا امروز (۲۴بهمن‌ماه) بیش از۲۰هزار مجوز به شناسه یکتا تبدیل شده است، اما براساس قانون باید تمامی مجوزها تا پایان سال به شناسه تبدیل شوند.» این در حالی است که با توجه به آماری که از سوی اتاق اصناف ایران منتشر شده است بیش از 3میلیون واحد صنفی در کشور وجود دارد!

آنچه که در این مدت درباره ضرورت دریافت و نصب شناسه یکتا از سوی اتاق اصناف منتشر شده است؛ حاکی از فرایند ساده و در حداقل زمان ممکن و بدون نیاز به مراجعه حضوری و بدون هزینه تبدیل مجوزهای کاغذی به الکترونیکی است، به این صورت که ابتدا متقاضی در درگاه، مجوز خود را جست‌و‌جو و گزینه استعلام شناسه یکتا را انتخاب می‌کند و سپس اطلاعات هویتی و مجوز قدیمی را وارد می‌کند که این اطلاعات به دستگاه اصلی صدور مجوز ارسال می‌شود. در این سامانه در حداقل زمان به سرعت شناسه یکتا صادر می‌شود و به فرد تخصیص می‌یابد.

در همین‌باره اتاق اصناف مشهد نیز با برگزاری سلسله جلسات و کمیسیون‌های مختلف با رؤسا و اعضای اتحادیه‌ها و همچنین صدور اطلاعیه‌ها و بنرهای مختلف در راستای شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی این مصوبه قانونی برآمده است.

 

هادی مخملی در جمع نمایندگان 13اتحادیه اولویت‌دار اصناف مشهد:

 دریافت و نصب شناسه، یک نظارت هوشمند ملی است

هادی مخملی، رئیس اتاق اصناف مشهد، درباره بحث «شناسه یکتا» و نصب کیوآرکد با اشاره به اینکه در حوزه مشکلات و ایرادهای سامانه مربوط به دریافت شناسه با اتاق اصناف تهران مکاتباتی کردیم، گفت: دریافت و نصب «شناسه یکتا» در واحد صنفی، درواقع یک نظارت هوشمند ملی است و نصب کیوآرکد یک مطالبه مردمی است.به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی اتاق اصناف مشهد، وی گفت: نصب این شناسه در واحدهای صنفی به کمک نظارت اتحادیه‌ها خواهد آمد و در حوزه عملکرد واحدهای صنفی مفید و مؤثر خواهد بود.دکتر مخملی اضافه کرد: در اجلاس اتاق اصناف تهران درباره شناسه یکتا اعلام شد که تا پایان سال 1402 اگر برای دریافت شناسه یکتا اقدام نشود فرد متخلف از تمام تسهیلات دولتی محروم خواهد شد، اما با رایزنی این مدت تا تاریخ 25 اردیبهشت‌ماه 1403تمدید شد تا در صورت دریافت و نصب شناسه، فرد صنفی بتواند از خدمات دولتی بهره ببرد.رئیس اتاق اصناف ادامه داد: در جلسه‌ای که با فرماندار مشهد مقدس داشتیم مقرر شد در رابطه باQRکد یک جدول زمان‌بندی تنظیم کنیم و برای هر اتحادیه و براساس تعداد اعضای آن مهلتی تعیین کنیم.وی افزود: امروز این سیزده اتحادیه به عنوان اتحادیه‌های اولویت‌دار مدنظر است، اما این موضوع نافی مسئولیت برای اتحادیه‌های دیگر نیست. مخملی درانتها از نمایندگان اتحادیه‌های صنفی مشهد خواست با ستاد ویژه اجرای فوری این مصوبه و کارشناسان مستقر در اتحادیه‌ها در راستای دریافت شناسه صنفی و نصبQRکد همکاری لازم را داشته باشید.وی متذکر شد: اتحادیه‌ها در صورت مشاهده تخلفی در زمینه برداشتن کد شناسه و یا نبودQRکد در واحد صنفی بعد از نصب آن، طبق بند(ه) ماده28 که این کار را تخلف محسوب می‌کند، اقدام و فرم تخلف و جریمه آن واحد صنفی را صادر کنند.

صیادی در جمع رؤسای اتحادیه‌های اصناف مشهد:

تشکیل ستاد ویژه برای دریافت و نصب شناسه یکتای واحدهای صنفی

حسین صیادی، دبیر و عضو هیئت‌رئیسه اتاق اصناف مشهد و رئیس اتحادیه صنف فرش ماشینی و موکت، در جمع رؤسا و مدیران اجرایی سیزده اتحادیه ویژه در شهر مشهد با اشاره به فرصت کوتاه باقی مانده برای دریافت شناسه یکتا گفت: ما از طریق چاپ بنر، انتشار اخبار و اطلاعیه‌ها با استفاده از ظرفیت تمام خبرگزاری‌ها به طور گسترده، اطلاع‌رسانی به واحدهای صنفی را انجام داده‌ایم که هنوز هم ادامه دارد  .به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی اتاق اصناف مشهد، صیادی افزود: دو مسئله مهم در این زمینه وجود دارد که اول صدور کیوآرکد «شناسه یکتا» و دیگری نصب آن است. متاسفأنه برخی واحدهای صنفی شناسه را دریافت کرده، اما هنوز نصب نکرده‌اند.

 دبیر و عضو هیئت‌رئیسه اتاق اصناف مشهد خطاب به جمع حاضر افزود: ما ستاد ویژه‌ای تشکیل داده‌ و پل ارتباطی قوی‌تری برای اطلاع‌رسانی بین اتاق اصناف و واحدهای صنفی ایجاد کرده‌ایم. در همین راستا کارشناسانی از نیروهای شاغل در اتاق اصناف در هر اتحادیه مستقر می‌شوند که پیگیر مستمر مشکلات مربوط به دریافت و نصب کیوآرکد «شناسه» هستند تا مشکلات و نواقص مربوط به این موضوع را رفع کنند.

حسین صیادیبا بیان اینکه به عنوان نمونه حدود60درصد واحدهای صنفی حوزه فرش ماشینی و موکت، شناسه را دریافت کرده‌اند از رؤسای اتحادیه‌ها خواست در راستای شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی به واحدهای زیرمجموعه خودشان بیشتر پیگیر باشند.

ملائی‌فر: اولویت با تبدیل پروانه‌های قدیمی است

ملائی‌فر، خزانه‌دار و عضو هیئت‌مدیره اتاق اصناف، نیز در ادامه جلسه  با بیان اینکه سیزده اتحادیه را به عنوان اتحادیه های اولویت دار و هدف درنظر گرفته‌ایم، افزود: دو موضوع مطرح است، یکی در ارتباط با تبدیل پروانه‌های قدیم به پروانه‌های جدید است که درحال حاضر اولویت با حل همین موضوع است و دیگری پروانه های جدید است که در این ارتباط مشکلی وجود ندارد و خودبه خود همزمان هم کیوآرکد و شناسه آن ایجاد می‌شود، بنابراین اولویت در حال حاضر با تبدیل پروانه‌های قدیمی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف مشهد ملائی‌فر،عملکرد هفته گذشته اتحادیه‌های اولویت‌دار در طرح تبدیل پروانه‌های قدیمی به کیوآرکد(شناسه) را به شرح زیر اعلام کرد:

اتحادیه پوشاک 218 فقره تبدیل پروانه قدیمی به کیوآر کد، اتحادیه خیاطان مردانه۸۱ فقره، اتحادیه مشاوران املاک۱۸۵ فقره، سفره‌خانه‌داران۲۰فقره، اتحادیهبانوان آرایشگر۲۰۸ فقره، اتحادیهاغذیه و پیتزا۱۶۹ فقره، اتحادیهپارچه‌فروشان۲۵فقره، اتحادیه آبمیوه وبستنی۷۱فقره، اتحادیه عکاسان۵۲ فقره، اتحادیه محصولاتفرهنگی  ۱۲۸فقره، اتحادیه چلوکباب فروشان۴۲ فقره، اتحادیه تالارهای پذیرایی۵۴ فقره و اتحادیه بانوان خیاط۸۸ فقره.

وی در ادامه با ذکر آماری بیان کرد: اتحادیه مشاورین املاک بالاترین فراوانی را در تبدیل پروانه‌های کاغذی به الکترونیکی با 1961 فقره داشته است.


با عرض پوزش این مطلب نیاز به کلمه عبور دارد

لطفاً کلمه عبور را وارد نمایید