نرخ افزایش بهای اجاره در کلانشهر مشهد سالانه ۲۰ درصد در نظر گرفته شده است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز خراسان رضوی، رئیس اتحادیه مشاورین املاک مشهد گفت: ساماندهی واحدهای صنفی املاک و برخورد جدی با واحدهای صنفی مشاوران املاک در مشهد ساماندهی می شودبنگاههای غیرمجاز از اولویت های دوره جدید این اتحادیه است.


حسین رستمی که در حاشیه دیدار با سرپرست مرکز توسعه حل اختلاف خراسان رضوی سخن می گفت، افزود: برای حمایت از مستاجران، در روزهای اخیر نرم افزار تعیین اجاره بها در مشهد رونمایی شده است و در گام بعدی باید با تقویت بخش خصوصی و جذب سرمایه گذار به تولید انبوه مسکن برسیم تا عرضه و تقاضا نیز به حد تعادل برسد و شاهد ثبات قیمت مسکن باشیم.

وی اظهار داشت: در نرم افزار ارائه شده، نرخ افزایش بهای اجاره در کلانشهری مثل مشهد ۲۰ درصد سالانه در نظر گرفته شده است.

رستمی بیان کرد: در جلسه با سرپرست مرکز توسعه حل اختلاف استان، پیشنهاد تاسیس شورای محلات صنف مشاور املاک پیشنهاد شد تا مشکلات شهروندان و اعضا در همان محل مرتفع شود.

رئیس اتحادیه مشاورین املاک مشهد گفت: پیشنهاد ما این است که در صورت شکایت موجر علیه مستاجر برای حکم تخلیه، از سوی شورا‌های حل اختلاف و مراجع قضایی حکم تخلیه صادر نشود بلکه در موارد درخواست اجاره بها به میزان بیش از ۲۰ درصد به تعزیرات و برای تعیین مالیات حداکثری به اداره دارایی معرفی شوند.

رستمی تصریح کرد: برخی تصور می‌کنند موضوع تعیین اجاره بها با سقف ۲۰ درصد برای اولین بار در ایران اجرا شده است در صورتیکه از سال‌ها قبل در کشور‌هایی مثل اتریش تنظیم قرارداد اجاره کمتر از سه سال مجاز نیست و یا در آلمان قرارداد اجاره تاریخ انقضا ندارد و مستاجر هر ساله ۱۸ الی ۲۰ درصد به اجاره بها اضافه می‌کند و به حساب موجر واریز می‌کند و در کشوری مثل فرانسه اگر بیش از ۲۰ درصد میزان اجاره افزایش یابد، جرم محسوب می‌شود.

در چند روز گذشته نرم افزار تعیین اجاره‌ بهای مسکن در ۱۳ نقطه شهری و ۲۷۰ بلوک در مشهد رونمایی شده است که قرار است تعیین اجاره‌ بها را برای عموم و مشاورین املاک ساماندهی کند. این اقدام برای جلوگیری از تعیین نرخ‌ های نجومی و خارج از عرف اجاره مسکن در مشهد صورت گرفته است.